Суббота, 21.12.2024
Кам'янська районна громадська організація "Спілка краєзнавців"
Національної спілки краєзнавців України
 
 
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 88
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входу
Історія Кам’янської громадської організації
«Спілка краєзнавців»
Національної спілки краєзнавців України
    На виконання Указу Президента України від 23 січня 2001 року №35/2001 "Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні”, з метою популяризації краєзнавчих досліджень, залучення широких кіл громадськості, учнівської молоді до вивчення культурної спадщини краю та обговоривши з краєзнавчим активом району, а це вчителі історії, працівники Кам`янського історико-культурного заповідника, працівники музеїв та краєзнавцями кому небайдужа історія рідного краю визначились у створенні 27 серпня 2003 року Кам’янської районної громадської організації «Спілки Краєзнавців».
    Визначною подією в житті району стала в 2004 році перша районна науково-практична краєзнавча конференція, присвячена 355-ій річниці м. Кам'янки, в якій взяли участь учні, вчителі, краєзнавці, наукові працівники історико-культурного заповідника. Досить цікавими були наукові повідомлення завідуючого історичним музеєм Ю.Ляшка "Поселення скіфської доби на території Кам'янського району", заступника голови райдержадміністрації О.Шамрая "Шкварець Валентин Павлович", наукового співробітника історичного музею Л.Висоцької "Кам'янка: колись і тепер", старшого наукового працівника музею ім. О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського "Володимир Ліхарьов - член Кам'янської управи південного товариства", вчительки історії загальноосвітньої школи с. Косарі О.Глаголи "Село підчас Великої Вітчизняної війни", вчительки історії Кам'янської загальноосвітньої школи №1 М.Поліщук "Історія загальноосвітньої школи №1", учнів Михайлівської загальноосвітньої школи "Холодний Яр в художній літературі", учениці Тимошівської загальноосвітньої школи Ірини Перепічки "Спадщина Кароля Шимановського" та багато інших.
    На сьогодні проведено 7 конференцій на наступну тематику: 355-річчю заснування м.Кам'янки, 60-річчю Великої Перемоги в Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр., Голодомор 1932-1933 рр., 70-річчю літературно-меморіального музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського, конференція присвячена вивченню фольклору та етнографії Кам`янського району, 355-річчю заснування м.Кам'янки, 65-річчю Великої Перемоги в Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.
    Всі матеріали конференцій друкуються у науково-популярному виданні "Джерело", дане видання постійно роздається в бібліотеки району та всі шкільні бібліотеки. Дане видання стало цікавим довідником для краєзнавців району.
    Цікавою подією в житті району є вручення краєзнавчої премії їм. М.А.Шкаліберди, яку з ініціативи районної громадської спілки краєзнавців започаткувала районна рада.
    Згідно положення про районну краєзнавчу премію, лауреатами І премії імені відомого краєзнавця став колектив авторів книги "Місто на скелястих берегах Тясмину", II премію одержало науково-популярне видання "Джерело", III заохочувальну премію вручено члену Всеукраїнської спілки краєзнавців О. Вєтрову за публікації з краєзнавства.
    Урочисте вручення премії ім. М.А.Шкаліберди відбувається нині щорічно до 8 листопада дня народження Марії Антонівни в приміщенні історичного музею Кам`янського державного історико-культурного заповідника. Краєзнавці щорічно відвідують могилу М.А.Шкаліберди та покладуть квіти на її могилу. Видано книги кам'янських краєзнавців К.Н.Гудзенка "Там, де протікає річка Тясмин" та Ф.П.Людного "Дорогами війни". Книги стали цікавими для тих, кому не байдужа історія рідного краю.
    Краєзнавці району мають можливість публікувати свої дослідження на сторінках газети "Трудова слава" в започаткованій рубриці «Краєзнавство» започаткованої районної громадської організації "Спілка краєзнавців". В ній було опублікований календар пам'ятних дат, започатковані рубрики про відомих людей і події, тощо. В даний час, краєзнавці району працюють над темою "Археологія краю" (Ю.Ляшко). По цій темі проводяться археологічні дослідження і розвідки на території Кам'янського району. Постійно доповнюється археологічна карта, археологічні знахідки описуються і заносяться в каталоги. Готується перевидання книга О.Шамрая "Відомі люди нашого краю". По цій темі ведеться пошукова робота, проводяться зустрічі, записуються спогади, опрацьовуються архівні матеріали.
    Краєзнавців цікавлять такі теми, як "Голодомор 1932-1933 рр. на території Кам'янського району", "Історія повстанського руху на Чигиринщині", "Етнографічні особливості Притясминщини кінця XIX - початку XX століття", "Фольклорні скарби нашого краю", "Репресії на території Кам'янського району в роки радянської влади", "Єврейське гетто: в Кам'янці", "В.Н Давидов в історіографії та епістолярній спадщині", "М.К.Муха - витоки творчості", "Малюнки О.С.Пушкіна Кам'янського періоду", "Історія населених пунктів Притясминщини", "Вербівська артіль вишивальниць", "Кам'янська управа південного товариства", "Історія церков Кам'янського району", "Історія населених пунктів району" та інші.
    Також постійно організовувалися експедиції по місцях боїв під час Великої Вітчизняної війни на території Кам'янського району. Вийшли два номери науково-художнього альманаху "Кам'янка", в які ввійшли наукові читання, присвячені 190-річчю Вітчизняної війни 1812 року, матеріали круглого столу, наукової конференції, присвячені ювілею героя Вітчизняної війни 1812 року М.М.Раєвського, які проводилися спільно з науковими працівниками музею О.С.Пушкіна з м. Києва та історичного музею м. Москви. Опубліковані дослідження наукових працівників заповідника та матеріали конференції, присвяченій 205-річчю від дня народження О.С.Пушкіна, яка була проведена разом із студентами Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького.
    Краєзнавці Кам’янського району беруть активну участь в обласних краєзнавчих конференціях. Відбуваються цікаві виставки, присвячені різним тематикам. Літературно-музичні вечори "Отамани Холодного яру", "Життя, мов спалах свічки", літературно-мистецькі свята "Друзья, прекрасен наш союз" приваблюють не лише жителів, а й гостей міста, району.
    Щорічно готується календар пам'ятних дат рідного краю. Постійно проводяться засідання ради спілки краєзнавців району.
    Коли восени 2008 року спілка краєзнавців отримала статус національної (творчих спілок) це позитивно вплинуло на членів нашої районної громадської організації і надихнуло на нові творчі започаткування. Так було розроблено нову районну програму розвитку краєзнавства на період 2011-2015рр. та продовженню вручення премії Марії Шкаліберди, яка започаткована з 2004 року.
    На сьогодні районна громадська організація «Спілка краєзнавців» НСКУ тісно співпрацює з обласна організація НСКУ з гуманітарними кафедрами Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та Черкаського технологічного університету, Черкаським державним архівом, краєзнавчими музеями, історико-культурними заповідниками, бібліотеками та іншими закладами.
    В районі триває робота по залученню охочих до членства в Кам`янській районній громадській організації «Спілці Краєзнавців» в якій на початок 2010 року було дійсних членів 33 краєзнавця. Найбільшими осередками членства в організації є працівники Кам`янського державного історико-культурного заповідника, методичний кабінет відділу освіти Кам`янської райдержадміністрації, вчителі історії району та краєзнавці.
    На сучасному етапі відмічається активізація краєзнавчих досліджень з боку музеїв та заповідників, окремих навчальних закладів, краєзнавців. Водночас, краєзнавство недостатньо вивчається у школах, відсутні розробки у цій сфері, а також узагальнюючі праці з окремих напрямків краєзнавства. Не відповідає сучасним вимогам інформаційне забезпечення.
    З метою сприяння розвитку краєзнавчого руху необхідно забезпечити видання ґрунтовних дослідницьких робіт з історії краєзнавства, розроблення термінології у цій сфері, складання бібліографії краєзнавства тощо. Тому краєзнавці району все роблять для дослідження маловідомих сторінок рідного краю.

Пошук
Календар
«  Декабрь 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів
Друзі сайту
 
 
 
 
 
Каменка
Copyright "Спілка краєзнавців Кам'янщини" © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz