Суббота, 06.03.2021
Кам'янська районна громадська організація "Спілка краєзнавців"
Національної спілки краєзнавців України
 
 
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 85
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входу
Головна » Архив новостей
     11 травня з неофіційним візитом Кам’янщину відвідали нащадки старовинного роду Давидових Річард Вейс з дружиною Хільдою та сестрою Роксаною. Гостей зустрічав голова Кам’янської районної адміністрації Віталій Архип’юк , начальник відділу освіти райдержадміністрації Олександр Шамрай, директор Кам’янського державного історико-культурного заповідника Галина Таран та ін.
     Гості побували у своєму сімейному «гніздечку», нині Кам’янському державному історико-культурний заповіднику та літературно-меморіальному музеї імені О.С.Пушкіна та П.І.Чайковського. Директор музею провела екскурс у минуле, розповіла гостям про історію нашого краю, його визначні архітектурні пам’ятники та багате історичне минуле.
    Рік подарував музею сімейні фото.
     Гості прослухали концертну програму , в якому виконувалися твори П.І.Чайковського та М.Скорика у виконанні вчителів музичної школи та переможця Всеукраїнських і обласних конкурсів композиторів, директора музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського Т.Чупак.
     Начальник відділу освіти Кам’янської райдержадміністрації, голова Кам’янська громадська організація «Спілка краєзнавців» Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай подякував гостям за візит та висловив надію на подальшу зустріч у майбутньому.
 
 
Переглядів: 691 | Додав: kraeznaveс | Дата: 11.05.2011 | Коментарі (0)

4 травня 2011 року перед початком 8-мої районної науково-краєзнавчої конференції «Ними гордиться наш край» відбулося нагородження активних дослідників рідного краю.
 
Почесної Грамотою Обласної ради:
За активну громадську діяльність, вагомий особистий внесок у розвиток краєзнавчої справи, патріотичне виховання молоді нагороджені:
Людний Федір Петрович- ветеран Великої Вітчизняної війни, краєзнавець;
Поліщук Марина Ватіліївна - вчитель історії Кам`янської ЗОШ № 1
Глагола Олена Миколаївна - вчитель історії Косарської ЗОШ
 
Грамотою райдержадміністрації та районної ради були нагороджені:
За активну громадську діяльність, вагомий особистий внесок у розвиток краєзнавчої справи, патріотичне виховання молоді нагороджені:
Ляшко Юрій Юрійович - завідуючий історичним музеєм;
Конарєва Тетяна Дем’янівна – вчитель української мови Михайлівської ЗОШ
Безверха Тетяна Миколаївна - вчитель історії еколого-економічного ліцею
 
Грамотою районної громадської організації «Спілки краєзнавців»
За велику дослідницьку роботу, активну позицію у вихованні підростаючого покоління, вагомий внесок у популяризацію знань про рідний край нагороджена:
Таран Галина Михайлівна - директор Кам`янського державного історико-культурного заповідника.
 
 
Переглядів: 668 | Додав: kraeznaveс | Дата: 04.05.2011 | Коментарі (0)

    4 травня 2011 року у приміщенні музичної школи відбулася VIII районна науково-краєзнавча конференція «Ними гордиться наш край». Конференція проводилась з метою виявлення цікавих досліджень з історії рідного краю і надання можливості учням оприлюднити напрацьований матеріал перед широкою аудиторією, набути певного досвіду у публічних виступах і відстоюванні своєї точки зору.
    Захід відкрили вихованці будинку творчості та юнацтва гарною піснею про рідне місто, а переможець Всеукраїнських і обласних конкурсів композиторів, директор музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського Т.Чупак виконала свій твір на слова О.Гуцевича «Пісня про Кам’янку».
    На конференції були присутні заступник голови обласної ради В.П.Касян, голова Кам’янської райдержадміністрації В.В.Архип’юк, кандидат історичних наук, доцент, помічник ректора Черкаського технологічного університету з гуманітарної освіти та виховання, заступник голови Черкаської обласної організації НСКУ В.М.Лазуренко, начальник відділу освіти держадміністрації О.Г.Шамрай, депутати районної ради, директори шкіл, учні шкіл району, наукові співробітники заповідника, краєзнавці.
    З вітальним словом звернувся до присутніх заступник голови обласної ради В.П.Касян, який побажав і надалі удосконалювати свою дослідницьку роботу, виявляти як найбільше маловідомих сторінок в історії рідного краю на майбутнє - нових творчих здобутків. У привітанні голови райдержадміністрації В. В.Архип’юка, було зазначено про роль краєзнавства, що саме воно сприяє відродженню духовності, історичної пам’яті, формування у молоді любові до свого рідного краю, національного патріотизму, відповідальності за збереження історико-культурного надбання. "Ваші дослідження допоможуть доторкнутися до тих джерел духовності, що навіяні історичним духом, створене талантом і розумом українського народу".
     Заступник голови Черкаської обласної ради Василь Петрович Касян спільно з головою Кам`янської райдержадміністрації Архип`юком Віталієм Васильовичом вручили активним краєзнавцям Почесні грамоти обласної ради за громадську діяльність, вагомий особистий внесок розвиток краєзнавчої справи, патріотичне виховання молоді: Людному Ф.П., Поліщук М.В., Глаголі О.М., нагороджено грамоти і цінними подарунками переможців краєзнавчої вікторини 2011 року присвяченої видатним людям Кам’янщини.
    Конференція була проведена за секціями:
  • "Особистості в науці, культурі, освіті та спорті"
  • "Відомі люди в промисловості та сільському господарстві"
  • "Неординарні особистості району у визначних подіях Великої Вітчизнаної війни"
     Серед 30 поданих матеріалів найактивнішими у представленні наукових доробок були дослідники з загальноосвітньої школи № 1 м.Кам`янки. За підсумками роботи у секціях конференції відзначено кращі виступи: Чижик Каті, Олефіренко Миколи, Григор'євої Валерії та Апілат Каріни.
     Завершуючи конференцію, організатори побажали всім присутнім творчого натхнення, плідних краєзнавчих пошуків на благо рідного краю.
Переглядів: 649 | Додав: kraeznaveс | Дата: 01.05.2011 | Коментарі (0)

22.04.2011 року відбулося засідання оргкомітету по підведенню результатів участі та визначення переможців у краєзнавчій вікторині про видатних людей рідного краю де встановлено, що надійшло робіт 20, з них колективних 7 та 13 індивідуальних.
    Грамоти та цінні подарунками за результатами обговорення отримали:
серед колективних робіт:
                                             I місце – Кам’янська загальноосвітня школа №1
                                            II місце – Грушківська загальноосвітня школа;
                                                           Лебедівська загальноосвітня школа;
                                                            Вербівська загальноосвітня школа;
                                            III місце - Кам’янська загальноосвітня школа № 2;
                                                            Кам’янський еколого-економічний ліцей
                                                            Косарська загальноосвітня школа
серед індивідуальних учасників:
                                           I місце – Касян Михайло (Юрчиська ЗОШ, 8 клас)
                                                          Дмитрик Станіслава (Михайлівська ЗОШ, 6 клас)
                                                          Натальченко Олег (Баландинська ЗОШ)
                                                          Коваленко Катерина (Баландинська ЗОШ)
                                          II місце – Коваленко Аліна (Жаботинська ЗОШ)
                                          III місце – Бердник Ірина (Жаботинська ЗОШ)
                                                          Голоборода Аліна (Лузанівська ЗОШ)
Оргкомітет бажає всім учасникам творчого натхнення та нових перемог.
 
Переглядів: 620 | Додав: kraeznaveс | Дата: 22.04.2011 | Коментарі (0)

.    З метою ознайомлення громадськості Кам’янщини з досягненнями педагогів, вдосконалення фахової майстерності, поширення кращого досвіду, впровадження новітніх технологій у педагогічну практику вчителів 25 березня у районному Будинку культури була проведена районна виставка передових педагогічних технологій «Освіта Кам’янщини». На виставці були представлені матеріали педагогів шкіл, дошкільних навчальних закладів, кращі роботи гуртківців та їх керівників Будинку творчості дітей та юнацтва і станції юних техніків. 
    Представлені матеріали інноваційних технологій педагогів навчально-виховних закладів району налічували 48 примірників. Всі надані роботи мали естетичний вигляд, оригінальне дизайнерське оформлення. Цікаві і змістовні роботи представили педагоги Кам’янських №1, №2, Лебедівської, Михайлівської, Жаботинської, Ребедайлівської, Грушківської, Лузанівської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, еколого-економічного ліцею, дошкільних закладів «Зірочка» та «Ізумруд». Значна частина педагогічних доробків мала краєзнавче спрямування.
Переглядів: 758 | Додав: kraeznaveс | Дата: 25.03.2011 | Коментарі (0)

 
Земля зітхає ледве чутно
І прокидається від сну...
І березень дарує чудо,
Розпочинаючи весну.

Це чудо - в усмішках чарівних,
У морі квітів навкруги.
Ми Вас вітаємо царівни,
Найкращі, милі, дорогі!
З повагою
Голова правління районної громадської
організації «Спілка краєзнавців»
Олександр Шамрай
 
Переглядів: 1405 | Додав: kraeznaveс | Дата: 08.03.2011 | Коментарі (0)

    1 березня 2011 року в м.Черкаси відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Молоді краєзнавці, учні загальноосвітніх шкіл району, показали високий рівень знань, достойно захистили свої роботи і отримали призові місця:
  • І місце – Катерина Чижик, учениця 10 класу Кам’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – Тема: «Історія міста Кам’янки (від часу виникнення до сучасності)» (секція: історичне краєзнавство);
  • ІІ місце – Юлія Сайко, учениця 11 класу Косарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – Тема: «с.Косарі в роки Великої Вітчизняної війни» (секція: історичне краєзнавство);
  • ІІІ місце – Денис Ємець, учень 8 класу Кам’янського еколого-економічного ліцею, - Тема: «Історіографія археологічних досліджень території Кам`янського району» (секція: археологія).
  • ІІІ місце - Ірина Рибалка, учениця 9 класу Кам’янського еколого-економічного ліцею - Тема: "Форми первісної релігії"  (секція: релігієзнавство)
Краєзнавці Кам’янщини щиро вітають молодих дослідників! Бажаємо вам творчого пошуку та успіхів у подальшій науковій роботі!
 
Переглядів: 896 | Додав: kraeznaveс | Дата: 02.03.2011 | Коментарі (0)

   01.02.2011 року голова районної державної адміністрації Архип`юк В.В та голова районної ради Таран Ю.М. представили колективу відділу освіти Кам`янської райдержадміністрації нового начальника відділу освіти – Шамрая Олександра Григоровича. Побажали плідної праці, вагомих здобутків та примноження традицій які склалися в галузі освіти району. Члени районної громадської організації «Спілка краєзнавців» щиро привітали голову правління організації з призначенням на цю посаду, побажали творчого натхнення, нових звершень та плідної праці.
 
Переглядів: 697 | Додав: kraeznaveс | Дата: 02.02.2011 | Коментарі (0)

    21 січня 2011 року о 14-00 в районному будинку культури відбулися урочисті збори з нагоди 92 річниці об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави.
 
    Зі словами привітання до присутніх звернувся голова районної держадміністрації Архип`юк Віталій Васильович:
 
    "День соборності України — свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту воз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
    Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99
    Ці вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Отож зрозуміло, чому однією з перших акцій, до яких вдалися патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР, а саме 21 січня 1990 р., став «живий ланцюг» між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України.
    У цей святковий день бажаю всім Вам та Вашим родинам добра, достатку, родинного щастя."
    Про історичний зміст ідеї соборності розповів голова районної громадської організації «Спілка краєзнавців», кандидат історичних наук Шамрай Олександр Григорович:
 
    "Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
    В результаті ухвалення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності. 1 грудня 1918 р. у Фастові був підписаний «Передвступний договір» про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу. Восени 1918 року після перемоги революції в Австро-Угорщині, на уламках монархії утворилися незалежні держави: Австрія, Угорщина, Польща, Чехословаччина, Югославія, а також (як наслідок збройного повстання 1 листопада 1918 року у Львові та інших містах цього краю) Західноукраїнська Народна Республіка.
    Уряд Західноукраїнської Народної Республіки — Державний секретаріат — у своїй зовнішній політиці під тиском народних мас та Галицької армії на перше місце поставив питання державного об'єднання з Наддніпрянською Україною. Досягнення державного об'єднання розглядалося, по-перше, як втілення в життя вікового прагнення українського народу до державної єдності, а, по-друге, як засіб об'єднати сили в боротьбі проти зазіхання Польщі на українські землі.
    Проте голова Української Національної Ради Є. Петрушевич застерігав, що об'єднуватися з гетьманською Україною на даному етапі недоцільно, бо в «14 пунктах», оголошених американським президентом В. Вільсоном, народам Австро-Угорщини забезпечувалося право самовизначення, а Росія в той час розглядалася як єдиний народ. Отже, злука з гетьманською Україною загрожувала б Східній Галичині також опинитися в складі «єдиної Росії».
    В умовах політичної і дипломатичної ізоляції уряд Західноукраїнської Народної Республіки звернувся за допомогою до демократичних утворень на східних землях України.
    Зазбручанська Українська національна рада надіслала до Києва свою делегацію для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським. Після зміни влади переговори велися з Директорією. Вже 1 грудня членами Ради державних секретарів ЗУНР Л. Цегельським і Д. Левицьким у Фастові було укладено «передвступний договір» з Директорією УНР про «злуку обох українських держав в одну державну одиницю». 3 січня 1919 року Національна Рада УНР у місті Станіславі (Івано-Франківськ) схвалила закон про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Наддніпрянською Українською Народною Республікою в Народну Республіку. [21 січня]] 1919 р. в Хусті Всенародні збори ухвалили приєднати до Української Народної Республіки Закарпаття. Наступного дня у Києві в урочистостях з нагоди свята Злуки брала участь делегація — тридцять шість чоловік — Західної області УНР. 
    Проголошення злуки було назначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України.
    22 січня було проголошено всенародним і державним святом. День видався погідний та гарний, з легким морозом. Київ був прикрашений національними синьо-жовтими прапорами, гербами. О 9:00 годині ранку в усіх церквах відправляли богослужіння.
    Головні торжества проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. Рівно о 12:00 годині розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л.Цегельський передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії В. Винниченку.
    Велику роль у питанні об`єднання цих земель відіграв і наш земляк ШВЕЦЬ Федір Петрович. Народився Федір Петрович 11 листопада 1882 році в родині селянина з тодішнього містечка Жаботина – Петра Швеця.
    З ранніх літ батько привчив сина до селянської праці, бо син з дитинства знав її смак. Але батько розумів і те, що людині потрібні знання, тому всіляко намагався віддати сина до науки. Ще з дитячих років малий Федько самотужки навчився читати, завжди носив із собою стару потріпану „Географію світу”, де описувались гори і мінерали. Можливо, що з того часу і зародилась в ньому любов до геології. По закінченні вищого училища Федір Швець вступає до Дерптського університету на кафедру геології. Батьки як могли, допомагали сину.
    З часом Федір Петрович Швець, вже відомий вчений геолог, видає перші наукові праці і отримує визнання не лише в наукових колах, а і серед політичної еліти тодішньої Російської імперії. Поряд з цим Федір Петрович завжди пам’ятав, звідки його коріння і яка земля його зростила. Саме завдяки його клопотанню в Жаботині у 1906 році було закладено земську лікарню, а потім і відкрито двокласне земське приходське училище. І, можливо, багато корисного зробив би Ф.П.Швець, якби не події 1917 р. з революціями і потрясіннями.
    В березні 1917 р. Ф.П.Швець повертається на Україну з-за кордону. І одразу поринає в політичне життя новоствореної Української Народної Республіки. Вже в квітні 1917 р. його обирають членом Центрального комітету селянської спілки, а на першому Всеукраїнському з’їзді селянства він стає членом Всеукраїнської ради селянських депутатів від Черкаського повіту Київської губернії. В цей же період його клопотовано до Центральної Ради. Саме він, Федір Швець, 22 січня 1919 р. на Софіївській площі в Києві зачитав „Акт злуки”, де проголошувалось про об’єднання УНР з Західною УНР в єдину державу.
    Серце громадсько-політичного діяча доби УНР та Директорії зупинилося 20 червня 1940 р. на 58 році життя. Похований він у м. Празі. Член Директорії Ф. Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»
    Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли. Приймав парад полковник Євген Коновалець.
    Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки було затверджено вищим законодавчим органом України. На основі цих рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на голубому полотні. У той же час злиття урядів, армій, законодавчих органів УНР та ЗУНР відклалося до скликання Установчих Зборів об'єднаної України, як це й передбачалося ухвалою Української Національної Ради від 3 січня.
    Об'єднання українських земель відбулося юридично та політично. Проте державне об'єднання не відбулося. Тому перед фактом військової катастрофи восени 1919 і в 1920 роках уряди та військове командування ЗУНР та УНР дбали передусім про свої регіональні інтереси. Це яскраво проявилося в процесі переговорів С. Петлюри з Польським керівництвом та в підписанні ним 21 квітня 1920 року Варшавського договору, згідно з яким, за визнання Польщею Директорії УНР, очолюваної С. Петлюрою, та надання військової допомоги проти більшовицьких урядів Росії та України. Польщі передавалася Галичина, Холмщина, Підлящщя й Західна Волинь (включаючи повіти Рівненський, дубнівський та частину Кременчуцького).
    Окупація Польщею Західноукраїнських земель знову відсунула на невизначений період возз’єднання всіх українських земель. Воно відбулося лише у вересні 1939 року, але не як втілення в життя віковічних прагнень українського народу, а як результат таємної радянсько-німецької змови від 23 серпня 1939 про сфери впливу, а також гри на патріотичних почуттях населення Західної України. Надії народу не справдилися. «Свято свободи, що прийшло зі Сходу», обернулося для населення жорстокими буднями.
    На жаль, це об'єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об'єднання «сходу» і «заходу» в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців незагоєні рани.
    Століттями розірваний український народ визволився з неволі — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперій — і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
    Акт возз'єднання, злуки двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо у керівництві країни спільності тоді не було. «Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, — писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. — Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і большевизмом з півночі, — не мала сил для боротьби. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України.
    День Соборності — це нагадування про те, що сила нашої держави — в єдності українських земель. А поразка Української Народної Республіки нагадують сьогоднішньому українському суспільству про його роль у формуванні якісної і вольової політичної еліти, здатної гідно відповідати на геополітичні виклики, які стоять перед сучасною Україною.
    Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.
    Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, повсякчас пам’ятаючи про незліченні жертви, принесені на вівтар незалежності, соборності, державності."
 
По завершенню урочистостей відбувся святковий концерт аматорами районного будинку культури.
 
   
   
 
     
Переглядів: 1349 | Додав: kraeznaveс | Дата: 22.01.2011 | Коментарі (0)

« 1 2 ... 6 7 8 9 »

Пошук
Календар
«  Март 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Друзі сайту
 
 
 
 
 
Каменка
Copyright "Спілка краєзнавців Кам'янщини" © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz